Montaż klimatyzacji w biurze stwarza komfort pracy, co przekłada się na inne korzyści takie jak np.: wydajność pracy, samopoczucie, zdrowie itp. 

Co wpływa na koszt klimatyzacji?

Jednak aby określić koszt montażu klimatyzacji w budynku biurowym należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. W celu stworzenia systemu klimatyzacji w biurze należy wykonać pomiary i projekt, który uwzględni wszystkie uwarunkowania oraz możliwości zainstalowania klimatyzacji.

Do takich parametrów należą między innymi: wielkość powierzchni i wysokość pomieszczeń, liczba przebywających ludzi w pomieszczeniach, liczba źródeł ciepła tj. np. komputery lub inne urządzenia wytwarzające ciepło, wielkość i liczba okien, kondygnacja, rodzaj pomieszczeń (np.: serwerownia, laboratorium, magazyn). Takie dane pozwolą nam określić moc chłodniczą klimatyzacji. 

Kolejny etap tworzenia systemu klimatyzacji w biurze to określenie rodzaju systemu. Może to być system oparty na pojedynczych klimatyzatorach typu split (jedna jednostka zewnętrzna oraz jedna jednostka wewnętrzna), system multi-split (jedna jednostka zewnętrzna oraz nawet do 8 szt. jednostek wewnętrznych lub system tzw. VRF, VRV, RVF (nazwa jest uzależniona od producenta), które mogą być przygotowane do chłodzenia lub ogrzewania dużych obiektów mieszkalnych lub biurowych. Często obiekty wyposażone są w kilka lub w przypadku systemów klimatyzacji typu split w kilkanaście lub kilkadziesiąt zestawów.

Następnie należy dobrać rodzaj jednostek wewnętrznych klimatyzatorów w pomieszczeniach. Mogą to być najpopularniejsze jednostki naścienne, zabudowane w suficie podwieszonym klimatyzatory kasetonowe lub niewidoczne klimatyzatory kanałowe (schowane najczęściej w suficie). 

Sterowanie klimatyzatorami także daje duże możliwości w zależności od preferencji lub przyzwyczajeń użytkowników. Mogą to być najprostsze piloty , które przy dużej liczbie osób mających dostęp do sterownika stwarzają duże kłopoty. Niektóre piloty mają możliwość zablokowania regulacji nastaw przez osoby nieuprawnione. Innym rodzajem regulacji parametrów jest sterownik naścienny, zamontowany trwale (nie zgubi się) w miejscu wybranym przez użytkownika, najczęściej w pomieszczeniu, w którym znajduje się klimatyzator. Sterowanie centralne to możliwość sterowania wieloma klimatyzatorami także z podziałem na strefy przez jedną osobę. Wszystkie sposoby sterowania mogą być powiązane z możliwością sterowania zdalnego przez aplikację w telefonie, tablecie lub komputerze. 

Różne marki urządzeń oferują różne możliwości i ich dobór nie zawsze może być pokierowany indywidualnymi preferencjami użytkownika takimi jak np. marka, gwarancja lub cena. Systemy klimatyzacji projektowane przez nas opierają się na urządzeniach firm: Fujitsu, Daikin, Toshiba i Gree.  

Klimatyzacja może służyć także do ogrzewania pomieszczeń jako pompa ciepła powietrze-powietrze. Idealnym rozwiązaniem jest powiązanie systemu klimatyzacji z pompą ciepła (powietrze-woda) służącą do ogrzewania pomieszczeń oraz systemem wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacją).

Koszt klimatyzacji

Tak więc koszt wykonania klimatyzacji w biurze może być bardzo różny, od najtańszych instalacji w kwocie ok. 3 000 zł netto w pojedynczych pomieszczeniach do potężnych systemów klimatyzacyjno-grzewczo-wentylacyjnych realizowanych za kwoty kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych w dużych biurowcach.

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne nie tylko sprawiają komfort, ale są także ekonomiczne przez niskie koszty eksploatacji i ekologiczne dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.