Rekuperacja

Współcześnie budowane domy mieszkalne i obiekty komercyjne muszą spełniać normy standardu energetycznego WT 2021. Aby spełnić te normy należy zmienić technologie wykonania niektórych systemów w infrastrukturze budynku. Jedną z nich jest wentylacja, która do tej pory w zdecydowanej większości obiektów polegała na wentylacji niewymuszonej czyli grawitacyjnej. Przy dobrze ocieplonych ścianach oraz nowoczesnych, szczelnych oknach większość energii cieplnej wydostaje się poprzez wentylację, która nie zawsze jest sprawna lub jest celowo zasłaniana przez użytkownika aby nie tracić ciepła. W takich przypadkach wilgoć i zapachy pozostają w domu tworząc niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców pleśnie i grzyby.

Rekuperacja czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła polega na wymuszonym usuwaniu zużytego powietrza z pomieszczeń oraz pobieraniu z zewnątrz budynku świeżego powietrza przy jednoczesnym ogrzewaniu tzn. świeże powietrze wpadające do pomieszczeń jest już ogrzane i oczyszczone przez filtry. Większość ciepła wyprodukowanego w domu tym samym pozostaje w budynku a wydalane są: zużyte powietrze, kurz, wilgoć i zapachy.

System rekuperacji składa się z  centrali z wymiennikiem ciepła (w garażu, kotłowni lub na poddaszu), kanałów wentylacyjnych, które znajdują się w podłodze, suficie i ścianach (są niewidoczne) oraz anemostatów nawiewnych i wywiewnych, które znajdują się w określonych przez projektanta miejscach poszczególnych pomieszczeń.
Aby system funkcjonował prawidłowo projekt systemu musi być wykonany przez uprawnionego projektanta. 

Kontakt

Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – zapewniamy pełną obsługę w zakresie wyboru, montażu i serwisu klimatyzacji, pomp ciepła i fotowoltaiki

4 GREEN Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 106 D lok. 70
01-466 Warszawa
Tel. 698 987 930
mail: biuro@4green.com.pl