Pompa ciepła dla domu jednorodzinnego

Pompa ciepła to doskonałe urządzenie do ogrzania domu oraz wody użytkowej w domu jednorodzinnym.

Pompa ciepła w nowym domu

Najlepsze rezultaty instalacji pompy ciepła uzyskuje się w nowobudowanych obiektach mieszkalnych ponieważ współczesne budownictwo jest bardzo energooszczędne. Izolacja cieplna nowych budynków jest tak wysoka, że zapotrzebowanie na energię jest na poziomie ok. 30W na metr kwadratowy. Poziom zapotrzebowania energetycznego musi być umieszczony na projekcie domu. Dla własnego komfortu oraz oszczędności najlepiej jest wyposażyć system grzewczy domu w ogrzewanie podłogowe nie tylko na parterze ale na wszystkich kondygnacjach. Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe czyli potrzebuje mniejszą moc do ogrzania powietrza w domu. Dzięki temu można zastosować pompę ciepła o małej mocy np. dla domu o pow. ok. 150 m² moc grzewcza (nie należy mylić z poborem prądu) pompy może być ok. 5-6 kW wraz z ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Stosując pompę ciepła nie musimy posiadać innego źródła energii cieplnej.

Najbardziej ekonomiczne, ekologiczne i komfortowe rozwiązanie to instalacja systemów: pompy ciepła (darmowe grzanie), fotowoltaiki (darmowy prąd) oraz rekuperacji (komfortowe i świeże powietrze oraz brak straty ciepła przez wentylację).

Pompa ciepła w starym domu

Dla domów wybudowanych wcześniej pompa ciepła również może zastąpić dotychczasowe źródło ciepła w postaci kotłów (pieców) węglowych, olejowych lub gazowych jednak najlepiej wcześniej dokonać w takim budynku termomodernizacji tzn. ocieplić ściany, podłogę oraz sufit, wymienić okna na nowe i jeśli to możliwe zainstalować ogrzewanie podłogowe. W takim przypadku ograniczamy zapotrzebowanie cieplne z 60-70W/m² do wartości ok. 45-50W/m².

Aby uzyskać wiedzę na temat  zapotrzebowania energetycznego starszego budynku dobrze jest dokonać audytu energetycznego budynku, to koszt ok. 1 000 zł. Ten koszt można wliczyć w koszt termomodernizacji i odliczyć od dochodu. Dla starszego domu np. z 2000 r. bez termomodernizacji moc grzewcza pompy powinna wynosić ok. 10 kW. Dodatkową zaletą zastosowania pompy ciepła w starszym budynku jest możliwość wykorzystania istniejącego kotła (gazowego lub olejowego) jako dodatkowego źródła ciepła w przypadku silnych mrozów.

Zainstalowanie pompy ciepła z systemem fotowoltaiki jest idealnym rozwiązaniem także w starszych domach.

Kontakt

Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – zapewniamy pełną obsługę w zakresie wyboru, montażu i serwisu klimatyzacji, pomp ciepła i fotowoltaiki

4 GREEN Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 106 D lok. 70
01-466 Warszawa
Tel. 698 987 930
mail: biuro@4green.com.pl