Użytkowanie pompy ciepła

Dziesiątki tysięcy użytkowników zainstalowało wysokowydajne pompy ciepła, ponieważ są one jednym z najbardziej wydajnych sposobów ogrzewania i chłodzenia domów. Jeśli jesteś zainteresowany  lub rozważasz taką inwestycję, chcielibyśmy podzielić się kilkoma wskazówkami, jak możesz zmaksymalizować korzyści z pompy ciepła. 

Używaj pompy ciepła przez cały rok. Być może początkowo kupiłeś pompę ciepła do super wydajnego chłodzenia latem. Ale wysokowydajne pompy ciepła zapewniają również wydajne ciepło przez cały sezon grzewczy. Jeśli masz zarówno pompę ciepła, jak i piec / kocioł, twoja pompa ciepła jest bardziej wydajnym i czystszym systemem ogrzewania.

Nie dubluj wysiłków

Podczas ogrzewania, jeśli to możliwe, wybierz pompę ciepła. Nie używaj pompy ciepła i pieca / kotła do ogrzewania tych samych pomieszczeń. Aby zmaksymalizować czyste i wydajne ciepło generowane przez pompę ciepła, spróbuj wyłączyć termostat pieca / kotła w pomieszczeniach, które mogą być ogrzewane przez pompę ciepła. Jeśli jest to niepraktyczne, rozważ zamknięcie przepustnic pieca / kotła, grzejników w pomieszczeniach ogrzewanych przez pompę ciepła. Maksymalizacja „strefy” pompy ciepła może zmaksymalizować oszczędności w całym okresie eksploatacji pompy ciepła.

Skoordynowane ustawienia temperatury – ustaw termostat pieca lub kotła na niższą wartość niż ustawienie pompy ciepła. W ten sposób piec lub kocioł włączy się tylko wtedy, gdy pompa ciepła nie spełni Twoich potrzeb.

Zestaw dla wygody

Pompy ciepła mierzą temperaturę w pomieszczeniu inaczej niż tradycyjne termostaty pieca lub kotła. Może się okazać, że musisz ustawić pompę ciepła na wyższą temperaturę niż ta, do której jesteś przyzwyczajony. Ustaw go dla wygody niezależnie od zwykłego ustawienia pieca / kotła. Ustaw i zapomnij. Pompy ciepła nie działają jak konwencjonalne systemy grzewcze. Obniżenie temperatury, gdy Cię nie ma lub śpisz, niekoniecznie oszczędza energię. Najskuteczniej działają przy utrzymywaniu stałej temperatury 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Unikaj trybu „Auto”

Ustaw tryb pompy ciepła na „Ogrzewanie” zimą i „Chłodzenie” latem. Unikaj używania trybu „Auto”, ponieważ może to spowodować nagrzanie systemu w chłodną letnią noc lub ochłodzenie w słoneczne zimowe popołudnie. Zoptymalizuj prędkość wentylatora. Zacznij od ustawienia wentylatora na „Auto Fan”. Jeśli to nie rozprowadza ciepła wystarczająco mocno, ustaw prędkość na najniższy poziom, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. 

Zoptymalizuj kierunek przepływu powietrza

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest skierować ciepłe powietrze na podłogę oraz chłodne powietrze w górę lub bezpośrednio na mieszkańców. Eksperymentuj, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie najlepsze. Wyczyść filtry kurzu. Pompy ciepła działają najlepiej, gdy filtry przeciwpyłowe są czyste. Odkurz lub wypłucz filtry przeciwpyłowe, gdy tylko się zabrudzą lub gdy zapali się lampka kontrolna. Częstotliwość czyszczenia może wynosić od tygodni do miesięcy, w zależności od zastosowania i ilości pyłu. Informacje na temat czyszczenia filtrów można znaleźć w instrukcji obsługi.

Zachowaj czystość jednostki zewnętrznej

Trzymaj krzewy z dala od jednostek zewnętrznych i usuwaj liście, które mogą w nich utknąć, uważając, aby nie zgiąć żeberek chłodnicy. Czysty śnieg odsuwa się od jednostek zewnętrznych, ale nie martw się, że gromadzi się na nich śnieg i lód. Pompy ciepła rozmrażają się automatycznie. Zleć serwis twojej pompy ciepła. Rozważ zastosowanie się do zaleceń producenta dotyczących czyszczenia i serwisowania urządzenia. Regularna konserwacja może zapewnić najwyższą wydajność.

Ciesz się oszczędnościami

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci zmaksymalizować korzyści płynące z pompy ciepła. Chociaż każdy dom i firma są inne, wysokowydajna pompa ciepła będzie działać najbardziej wydajnie i zmniejszy ogólne koszty ogrzewania i chłodzenia, jeśli zastosujesz się do tych wskazówek.

nv-author-image

4 Green

Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – zapewniamy pełną obsługę w zakresie wyboru, montażu i serwisu klimatyzacji, pomp ciepła i fotowoltaiki