Zapewne wielu potencjalnych użytkowników pomp ciepła w domach jednorodzinnych zadaje sobie to pytanie. Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, a odpowiedź na nie wymaga głębszej analizy wielu czynników. Dlatego najlepiej skontaktować się z profesjonalistą, który dobierze najważniejszy parametr pompy, czyli odpowiednią moc urządzenia do konkretnego budynku.

Inwestora (właściciel domu) powinien zwrócić uwagę na kilka zagadnień.

Typ urządzenia: monoblok lub split

Pompy typu monoblok składają się przeważnie z jednego urządzenia, które montowane jest na zewnątrz budynku. Zaletą jest to, że moduł wodny nie zabiera powierzchni w budynku (mała kotłownia), istotną wadą jest potrzeba wyprowadzenia rur z wodą na zewnątrz budynku i niebezpieczeństwo jej zamarznięcia w przypadku awarii lub braku zasilania a przez to poważnego uszkodzenia pompy.

Pompy split składają z dwóch urządzeń: zewnętrznego agregatu oraz wewnętrznego modułu wodnego. Zaletą jest możliwość podłączenia wodnego wewnątrz budynku i mniejsza obudowa agregatu. Wadą jest wymóg wykonania połączenia urządzeń rurociągiem freonowym przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia.

Budowa pompy ciepła: bez zasobnika CWU, z zasobnikiem CWU

Inwestor może dobrać pompę posiadającą zintegrowany z modułem wodnym zasobnik CWU (wygląd wysokiej lodówki) lub wiszący na ścianie moduł wodny (wygląd kotła gazowego) lub pompa typu monoblok, a zasobnik jako osobny element wyposażenia kotłowni.

Parametry pompy ciepła

Oprócz doboru mocy pompy przez profesjonalistę inwestor ma możliwość  wyboru urządzenia: z wyższym współczynnikiem mocy grzewczej do poboru mocy elektrycznej (COP), wyższą klasą energetyczną, rodzaju zasilania (1- lub 3-fazowe), mocy grzałki (np.: 6 lub 9 kW) itp.

Dodatkowe urządzenia

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym może współpracować z innymi urządzeniami t.j.: kocioł gazowy, system solarny, wymiennik basenowy, dodatkowe czujniki, dodatkowe pompy obiegowe itp. Należy wybrać pompę ciepła posiadającą możliwość podłączenia tych urządzeń.

Funkcje: tylko grzanie lub grzanie i chłodzenie

W zależności od oczekiwań inwestora i systemu grzewczego w budynku oprócz funkcji grzania istnieje możliwość schładzania pomieszczeń (tylko system podłogowy lub klimakonwektory).

Sterowanie

Standardowo pompy ciepła wyposażone są w sterowniki wbudowane w urządzenie lub naścienne przewodowe. Opcjonalnie istnieje możliwość sterowania z dodatkowych sterowników pokojowych, sterownia przez aplikację czy poprzez system inteligentnego domu.

Gwarancja

W zależności od producenta gwarancja na urządzenie może być od 2 do 5 lat. W niektórych przypadkach, aby otrzymać dłuższą gwarancję, należy spełnić dodatkowe warunki np. instalacja i uruchomienie urządzenia przez certyfikowanego montażystę i serwisanta. Wszyscy producenci wymagają dla utrzymania gwarancji, okresowych przeglądów, przeważnie dwóch w ciągu 12 miesięcy.

Producent urządzenia

Na rynku istnieje wiele marek urządzeń i pojawia się ich coraz więcej dlatego inwestor może mieć duży problem z wyborem marki. Do urządzeń ekonomicznych należą marki GREE i SEVRA, bardzo dobre urządzenia w dobrej cenie to HITACHI i DAIKIN a urządzenia najwyższej jakości to FUJITSU i MITSUBISHI, które charakteryzują się najwyższymi parametrami, niezawodnością oraz profesjonalnym serwisem. Należy wziąć pod uwagę, że pompy ciepła mimo to, że są głównie urządzeniami grzewczymi to wywodzą się z urządzeń klimatyzacyjnych, więc największe doświadczenie mają wieloletni producenci urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych.

Życzymy komfortowego ciepła z wybranego przez Państwa urządzenia.